رتبه الکسا

 

رتبه الکسا  چیست ؟

وب سایت الکسا ( Alexa.com ) یکی از زیر مجموعه های شرکت آمازون میباشد . الکسا در سال ۱۹۹۶ فعالیت خود را شروع کرده و روز به روز دامنه فعالیت خود را در سطح اینترنت افزایش میدهد . امروز رتبه الکسا بعد از گوگل پیج رنک یکی مهم ترین معیار ها در میان صاحبان وب سایت ها است .

 

 

تعیین رتبه سایت در الکسا

وب سایت الکسا به صورت روزانه وب سایت های فعال موجود در سطح وب را کاوش کرده و با توجه به میزان ترافیک هر سایت رتبه ای را برای هر سایت اختصاص میدهد . البته در حال حاضر معیارهای بسیار دیگری را نیز در نظر دارد که از این میان میتوان به موارد زیر توجه کرد :

میزان بازدید ip – مدت زمان حضور کاربر در سایت – تعداد زیر صفحات باز شده توسط هر کاربر – سرعت بارگذاری صفحات – میزان بک لینک های دریافتی

 

 

ثبت سایت در الکسا

برای ثبت سایت خود در وب سایت الکسا نیاز به ثبت نام در این سایت نیست البته قابلیت ثبت نام و حتی استفاده از پکیج های حرفه ای این سایت که در واقع ابزارهایی مانند نمایش امار مربوط به سایت و میزان سرچ کلمات مختلف را به شما نشان میدهد وجود دارد اما برای ثبت سایت نیاز به استفاده از این خدمات نیست و شما میتوانید با ثبت سایت خود در گوگل و در واقع با افزایش بازدید گوگل و ترافیک ، سایت خود را سریع تر به وب سایت الکسا معرفی کرده و رتبه الکسا ایران و جهانی کسب کنید .

 

 

بررسی رتبه سایت در الکسا

برای بررسی سایت خود در الکسا کافیست ادرس سایت خود را در انتهای این ادرس (یعنی بعد از اخرین اسلش / ) قرار دهید :

www.alexa.com/siteinfo/

به عنوان مثال توسط لینک زیر میتوانید رتبه الکسا سایت میهن بک لینک را مشاهده کنید :

www.alexa.com/siteinfo/mihanbacklink.ir

 

 

اسکریپت نمایش رتبه الکسا

با استفاده از لینک زیر متوانید در قسمت ادرس وبلاگ یا وب سایت ادرس سایت خود را قرار داده و کد نمایش رتبه الکسا را دریافت کرده و  در سایت خود قرار دهید :

ابزار نمایش رتبه الکسا

 

 

 

 

عوامل اصلی کاهش رتبه الکسا

در بخش تعیین رتبه سایت در الکسا عوامل اصلی در کاهش رتبه الکسا بیان شد که مهم ترین عوامل در کاهش رتبه الکسا شامل موارد زیر است :

  • میزان بازدید سایت
  • مدت زمان حضور کاربر در سایت
  • تعداد زیر صفحات باز شده توسط هر کاربر
  • سرعت بارگذاری صفحات
  • میزان لینک های دریافتی از سایت های مختلف
  • میزان دیده شدن سایت در موتورهای جستجو

 

 

 

 

علت کاهش رتبه الکسا چیست ؟

بعضی از وب مستران و صابحان سایت گاهی متوجه افت ناگهانی رتبه الکسا در سایت خود میشوند که با توجه به میزان بازدید سایت و آمارگیر که تقریبا ثابت بوده پایین آمدن رتبه الکسا امری عجیب تلقی میشود! به طور کلی دلیل افت شدید رتبه الکسا بیشتر به دلیل افت شدید بازدید سایت است ، در مواردی که میزان بازدید سایت تغییر چندانی نکرده اما رتبه الکسا افت شدید میکند دلیل آن یکی از موارد زیر است :

  • حذف یا تغییر ادرس بسیاری از مطالب سایت که این موارد درصورتی که سایت شما در گوگل وب مستر تولز ثبت شده باشد با خطای increase 404 pages به شما گزارش داده خواهد شد .
  • حذف یا تغییر sitemap.xml از تنظیمات گوگل وب مستر تولز که درصورتی که استاندارد های لینک های داخلی سایت رعایت نشده باشد و مطالب قدیمی سایت در قسمت آرشیو سایت هم نباشد از نظر موتورهای جستجو حذف شده حساب میشود .
  • حذف یک یا چند مطلب با کلیدواژه های پر جستجو از داخل سایت یا نتایج گوگل
  • تغییر قالب سایت در سایت های با موضوعاتی که با کاربر تعامل زیادی باید داشته باشد و قالب جدید کیفیت قالب قبلی را ندارد . مانند حذف بخش : مطالب مرتبط با این مطلب