چرا باید از کلمات کلیدی LSI در سئو سایت استفاده کنیم؟

تمامی مدیران سایت ها پیوسته به دنبال یادگیری روش‌های جدیدی برای بهبود رتبه خود در گوگل هستند، یکی از بهترین راهبردها برای بهبود سئو سایت، استفاده از کلمات کلیدی LSI است.

با به‌کارگیری کلمات کلیدی LSI شما می‌توانید محتوای های از رده خارج خود را احیا کرده و با محتوای تازه به رتبه‌های بالاتر موتورهای جستجوی گوگل دست یابید. در این مطلب می‌خواهیم به شما آموزش دهیم که چگونه با استفاده کلمات کلیدی LSI ترافیک سایت خود را افزایش دهید.

 

کلمه کلیدی LSI چیست؟

LSI کوتاه شده عبارت «Latent Semantic Indexing» است. LSI مفهومی است که موتورهای جستجو نظیر گوگل از آن استفاده می‌کنند تا ارتباط بین کلمات و عبارت‌ها را درک کرده و مفاهیم مشترک بین آن‌ها را شناسایی نمایند. برای درک این مفهوم باید بدانید که موتورهای جستجو با بهره‌جویی از الگوریتم‌های مختلف به اندازه‌ای هوشمند شده‌اند که می‌توانند مفهوم محتوا و مترادف یک عبارات یا کلمه را درک و شناسایی کنند.

عدم استفاده از کلمات و عبارات متشابه سبب خواهد شد زمان زیادی یک موتور جستجو صرف کند تا عبارات مترادف کلیدی یک سایت را شناسایی کند. با توضیحی که بیان کردیم می‌توان گفت که گوگل وب سایت های را که از کلمات کلیدی مشابه نیز علاوه بر کلمات کلیدی خود در سایت به کار می‌برند در رتبه‌های بالاتری قرار خواهد داد.

با استفاده از کلمات مترادف با کلمات کلیدی در محتوای سایت، محتوای سایت به صورت عامیانه‌تر بیان خواهد شد. استفاده از یک کلمه کلیدی خاص در محتوای یک صفحه از سایت و تکرار آن به شکل غیرمنطقی ارزش آن را پایین خواهد آورد. و متن نوشته‌شده را نیز برای مخاطب غیرقابل خواندن می‌کند. با به‌کارگیری مترادفات کلمه کلیدی به صورت رندم به جای کلمه کلیدی اصلی در متن این مشکل را رفع خواهید کرد.

 

نحوه کارکرد LSI چگونه است؟

هنگامی که عباراتی را در گوگل مورد جستجو قرار می‌دهیم (در این جا از مثال لباس مجلسی استفاده شده است)، گوگل نتایج مرتبط با مورد جستجو شده و صفحات مربوطه را نیز به ما نمایش می‌دهد. این کلمات مرتبط با نام کلمات کلیدی LSI شناخته می‌شوند. برای درک بهتر این مطلب بیاید باهم این مثال را انجام دهیم. هنگامی که کلمه لباس مجلسی را در گوگل جستجو می‌کنیم این موتور جستجو چند کلمه کلیدی مرتبط با جستجوی ما را نیز نمایش می‌دهد. تمامی این کلمات بخشی از LSI هستند.

نحوه نمایش کلمات کلیدی LSIحال حتماً این سؤال برایتان پیش می‌آید که چرا گوگل چنین کاری را انجام می‌دهد؟ پاسخ بسیار ساده است گوگل می‌خواهد مرتبط‌ترین نتایج را برای کاربران خود نمایش دهد. اگر صرفاً گوگل نتایج مرتبط با مورد جستجو شده را به کاربران خود نمایش دهد نتایج پر از مطالب و صفحات اسپم خواهد بود.

 

کلمات کلیدی LSI چگونه در موتورهای جستجو نمایش داده می‌شوند؟

اگر به صفحه نتایج جستجوی گوگل نگاه کنید، کلماتی را خواهید دید که به اصطلاح بولد شده‌اند و از دیگر کلمات متمایز گشته‌اند این عبارات و کلمات بولد شده همان کلمات کلیدی LSI هستند که الگوریتم‌های گوگل‌‌ها را مرتبط با موارد جستجو شده تشخیص داده است. به تصویر زیر را مشاهده کنید.

نمایش lsi در گوگلدر اینجا است که داشتن یک توضیحات متا فوق‌العاده اهمیت خود را پیدا می‌کند (به متا دیسکریپشن سایت دیجی استایل توجه کنید). نه تنها باید از کلمات کلیدی در توضیحات متا خود استفاده کنید، بلکه باید از آخرین و به‌روزترین کلمات کلیدی LSI نیز در این بخش به کار ببرید.

 

از کلمات کلیدی LSI چگونه استفاده کنیم؟

در وهله اول به شما پیشنهاد اکید می‌کنیم که تغییری در کلمات کلیدی اصلی سایت خود ایجاد نکنید. حذف کلمات کلیدی اصلی و اولیه می‌تواند مضر باشد. نکته‌ای که همواره باید در نظر داشته باشید این است که از کلمات کلیدی LSI فقط به عنوان مکمل استفاده کنید.

اگر سایت شما توسط گوگل پنالتی شده است و به دنبال روش‌های برای بازیابی سایت خود هستید استفاده از کلمات کلیدی LSI می‌تواند موثرترین روش برای حل مشکل محتواهای باشد که از Keyword stuffing رنج می‌برند. با ویرایش و بازنویسی این قبیل محتواها و استفاده از کلمات کلیدی LSI بجای کلماتی که قبل از آن‌ها استفاده کرده‌اید و باعث Keyword stuffing شده‌اند می‌توانید سایت خود را از پنالتی گوگل رهایی دهید.

 

 چگونه کلمات کلیدی متشابه را بیابیم؟

اگر تاکنون به درک کاملی از این مطلب دست پیدا نکرده‌اید اصلاً نگران نباشید در ادامه این مطلب با شرح مثال‌های این مفهوم را بیشتر برایتان توضیح خواهیم داد. جستجوی کلمات کلیدی مناسب نیاز به ابزارهای مناسب برای این امر دارد توجه شما را به چند ابزار زیر جلب می‌کنیم.

 

موتور جستجوی گوگل

یکی از راحت‌ترین کارها برای آگاهی از کلمات کلیدی متشابه استفاده از گوگل است. با جستجوی یک عبارت کلیدی مانند “لباس مجلسی” در انتهای صفحه جستجو عبارات متشابهی که به این کلمه مرتبط هستند برایتان نمایش داده می‌شوند.

در ادامه بخوانید:  اهمیت محتوای تازه از دیدگاه گوگل

کلمات کلیدی متشابه گوگلاین راهکار یکی از بهترین راه‌های آگاهی از کلمات کلیدی LSI است، زیرا به طور مستقیم شما را با کلمات کلیدی متشابه از دید گوگل آشنا می‌کند. بدین ترتیب می‌توانید با به‌کارگیری این کلمات کلیدی مترادف در جهت تکمیل کلمات کلیدی سایت خود استفاده کنید.

 

ابزار Google Keyword Planner

کیورد پلنر گوگل

برای استفاده از ابزار کیورد پلنر گوگل نیاز مند به ثبت‌نام در گوگل ادوردز هستید. بعد از ثبت‌نام و وارد شدن به حساب کاربری خود می‌توانید به این ابزار دسترسی داشته باشید.

 

ابزار LSI Keyword Generator

LSI Keyword Generatorاین ابزار نیز یکی ابزارهای ساده اما بسیار خوب در زمینه شناسایی کلمات کلیدی و عبارات متشابه است. اما فعلاً از زبان فارسی پشتیبانی نمی‌کند و برای کاربران فارسی‌زبان کاربردی ندارد ولی در زمینه زبان انگلیسی بسیار قدرتمند عمل می‌نماید. می‌توانید از این آدرس به این سایت دسترسی داشته باشید lsigraph.com

سایت های دیگری از این قبیل وجود دارند که می‌توان به دو سایت keywordgen.com و kwfinder.com اشاره نمود که برای زبان فارسی مناسب هستند.

 

از چه روش‌های دیگری کلمات کلیدی LSI به سئو سایت کمک می‌کنند؟

 

کمپین‌های PPC: اگر در پیدا کردن کلمات کلیدی برای کمیپن های تبلیغاتی خود به مشکل خورده‌اید کلمات کلیدی متشابه می‌توانند بهترین یاور شما باشند.

توضیحات متا: همان‌گونه که در بالا بیان کردیم استفاده از کلمات کلیدی متشابه در متا دیسکریپشن می‌تواند مزایایی زیاد برای سایت شما داشته باشد. در صورت استفاده از LSI در توضیحات متا گوگل می‌تواند بفهمد که محتوای شما در مورد چیست.

رهایی از پنالتی گوگل: به کار بردن از کلمات کلیدی LSI می‌تواند احتمال پنالتی سایت شما توسط الگوریتم‌های گوگل را کاهش دهد. و همچنین محتوای های تولیدشده شما را برای گوگل و مخاطبان طبیعی تر جلوه دهد.

کیفیت محتوا: با اجتناب از استفاده از کلمات کلیدی مشابه در متن، می‌توان خوانایی محتوا را بهتر کرده که به تبع آن بازدید از صفحات نیز افزایش خواهد یافت.

بهینه‌سازی تصاویر: آیا تابحال از تصویری بیشتر از یک‌بار در سایت  استفاده کرده‌اید؟ خب، دفعات بعدی که خواستید از یک تصویر چندین بار در متن‌های استفاده کنید، با استفاده از کلمات کلیدی متشابه نام آن را تغییر دهید. این کار باعث بهینه‌سازی تصویر می‌شود.