آموزش اجرای مراحل تکنیک آسمان خراش Skyscraper Technique بر روی سایت

Skyscraper Technique

شما نیز بعد از شروع فعالیت کسب‌وکار خود در فضای آنلاین سعی می‌کنید به جایگاهی بهتر در صفحه اول گوگل دست‌یابید.اما برای این منظور باید استراتژی سئو صحیحی را انتخاب و آن را بهینه کنید.یک کمپین سئو موفق می‌تواند هزاران مشتری بالقوه را به‌سوی سایت شما هدایت کند.

موتور جستجوی گوگل با پنهان‌کاری‌ها ناچاری خود سعی دارد تکنیک‌ها و روش‌ها خود را به‌صورت مبهمی قرار دهد و به‌صورت پیوسته الگوریتم‌های گوگل در حال تغییر هستند و این به‌نوعی دیگر سبب می‌شود بازار رقابت گرم‌تر از همیشه باشد.در حال حاضر تکنیک‌های سئو مختلفی بین کارشناسان سئو رواج دارد که هر تکنیک سئو نقاط ضعف و قدرت خود رادارند ولی در حقیقت نتایج خوبی به همراه دارند.در این مقاله قصد دارم یکی از جالب‌ترین و مؤثرترین تکنیک‌های برتر سئو به نام تکنیک آسمان‌خراش یا Skyscraper Technique را به شما معرفی و توضیح دهیم.

تکنیک آسمان خراش Skyscraper Technique چیست؟

تکنیک آسمان خراش یا Skyscraper Technique برای اولین بار توسط متخصص سئو Brian Dean ابداع و به‌طور عملی اجرا شد.اگر بخواهیم این تکنیک موفق سئو را در یک جمله و به‌طور ساده تعریف کنیم باید بگوییم که:ارتقا محتوای باکیفیتی که اثبات‌شده است مخاطبان زیادی دارد و افراد بسیاری به آن لینک دهی کرده‌اند می‌توانید پستی را منتشر کنید که در زمان کمی تعداد زیادی بازدیدکننده جذب کند و در شبکه‌های اجتماعی این بازدیدکننده‌ها آن را به اشتراک بگذارند.

این تکنیک سئو به این صورت عمل می‌کند که شما ابتدا با جستجو و تحقیق درباره ترند های محبوب در حوزه کسب‌وکار خود که بازدید زیادی داشته‌اند و برای مخاطبان جذاب بوده و بارها به آن‌ها لینک داده‌شده است.می‌توانید محتوای آن‌ها را بیابید و با چاشنی خلاقیت آن‌ها را به‌صورت حرفه‌ای بازنویسی کنید و یا محتوای خوب و جدید خلق کنید.و در مرحله بعد برای یافتن سایت‌های که درگذشته به محتوای اولیه لینک داده‌اند ، سعی کنید آن‌ها را مجاب کنید که به‌جای لینک قبلی به مطلب و محتوای جدید شما لینک بدهند.
در این صورت است که در مدت‌زمانی کمی قادر هستید رتبه یک گوگل را تصاحب کنید و ماهانه صدها هزار بازدیدکننده برای این پست جذب کنید.

عمده فعالیت تکنیک آسمان خراش Skyscraper Technique به سه دسته زیر تقسیم می‌شود:

  1. محتوا خاص و خوبی که بیشترین تأثیر را دارد پیدا کنید.
  2. محتوای موردنظر را ارتقا بدهید.
  3. نهایتاً این محتوا را توصیه کنید و آن را ترویج دهید.

 

چرا تکنیک آسمان خراش برای بهبود سئو سایت شما مفید است؟

اطمینان دارید که برای محتوا تولیدشده توسط شما تقاضا وجود دارد.برای مثال هنگامی‌که بخواهید محصولی را به بازار عرضه کنید یکی از اقدامات حرفه‌ای بدین‌صورت است که پیش از هر کاری بازار سنجی کنید و بدترین اقدام این است که اول محصول را تولید و به بازار عرضه کنید و بعد در پی مشتریان باشید.

درزمینهٔ تولید محتوا نیز هم دقیقاً باید همین روال منطقی و حرفه‌ای باید طی شود.یعنی ابتدا بازار هدف و مقیاس تقاضا برای محتوا را بررسی کرده و سپس به تولید و انتشار آن اقدام کنیم.یکی از مزیت‌های تکنیک آسمان خراش یا Skyscraper Technique این است که ما که ما قرار است در مورد موضوع و عنوان تولید محتوا کنیم که اطمینان کامل داریم بازار هدف مشخص و بزرگی دارد.

اگر بتوانید محتوایی ایجاد کنید که از محتوای اصلی کامل‌تر،جامع‌تر و جذاب‌تر باشد به ضرس قاطع می‌توانید توجه اکثر مخاطبان محتوای اصلی را به‌سوی محتوای سایت خود هدایت کنید و این به معنای ترافیک بیشتر، مشتریان بالقوه ، اعتبار بیشتر و … بقیه مواردی که بعد از جذب مخاطبان می‌تواند برایتان آشکار شود.

در ادامه بخوانید:  راهبُرد درست لینک سازی

 

مراحل اجرای تکنیک آسمان خراش Skyscraper Technique برای تولید محتوا و دریافت بک لینک

 

۱).محتوای خاص را پیدا کنید که جذاب باشد و قابلیت اشتراک‌گذاری بیشتری داشته باشد.

هدف اصلی تکنیک آسمان خراش ایجاد محتوای ویروسی (وایرال) باکیفیت،جذاب و مفید است به‌طوری‌که افراد مایل باشند لینک محتوا و مطلب شمارا در سایت خود قرار دهند.اما چگونه؟

قدم اول :با جستجوی دقیق و حرفه‌ای محتوایی را پیدا کنید که در حال حاضر تعداد زیادی لینک ایجاد کرده و اشتراک‌گذاری و بازدید زیادی داشته است (این محتوا می‌تواند متن ، اینفوگرافیک ، پادکست ، ویدئو و.. باشد ). پس به‌نوعی باید ایده‌ها و محتواهای ویروسی را پیدا کنید . ۱۰ نتایج برتر گوگل یکی از روش‌های مفید در این قدم است.

قدم دوم :سعی کنید محتوایی کاربردی و جذاب خلق کنید. وقتی شما بهترین مقاله را بهبود می‌دهید در حقیقت دارید بهترین محتوا را در موضوع مربوطه خودتان ایجاد می‌کند. آیا شبهه‌ای در موفقیت این روش وجود دارد؟ تلاش کنید مطلب را به‌روزرسانی و طولانی‌تر کنید. البته می‌توانید از سایت‌های رقیب نیز برای این منظور استفاده کنید. طراحی بهتر و جامع‌تر در این مرحله بسیار مفید است.

 

برای یافتن ایده‌ها و محتواهای پرمخاطب و ویروسی باید از چه ابزارهایی استفاده کنیم ؟

BuzzSumo : ابزاری کاربردی جهت بررسی و تحلیل محتواهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی است و تمرکز خود را بر روی بیشترین پست‌ها و پیام‌های به اشتراک گذاشته‌شده قرار داده است. این برنامه به کاربران نشان می‌دهد چه محتوایی مناسب‌تر است و چه افرادی بیشترین نقش را در اشتراک و اثربخشی محتوا ایفا می‌کنند.

کاربران با استفاده از Buzzsumo می‌توانند محتویات را بر اساس موضوع ، دامین ، نویسنده و … که بیشترین اثر و یا به اشتراک‌گذاری را در مهم‌ترین شبکه‌های اجتماعی از قبیل فیس‌بوک ، لینک دین ، توییتر ، پینترست ، گوگل پلاس و … داشته مشاهده کنند. درنتیجه ، کاربران می‌توانند تحلیل جامعی در مورد محتوا و موضوع موردنظر خود داشته و در جهت انتخاب محتویات مناسب تصمیم‌گیری بهتری داشته باشند. همچنین مشاهده بیشترین پست‌های به اشتراک گذشته شده مربوط به یک دامین و نویسنده نیز از دیگر مزایای این ابزار است.

ابتدا به صفحه اصلی سایت BuzzSumo بروید و کلیدواژه مدنظر خود را جستجو کنید برای مثال ما در اینجا content marketing را جستجو نموده‌ایم.

تکنیک آسمان خراش در تولید محتوااگر مایل به دریافت اطلاعات بیشتر از این هستید می‌توانید از طریق جستجو در گوگل و یا توییتر اطلاعات بیشتری در مورد نتایج بیابید.

Ahrefs: یکی از بهترین ابزارهای بصری بررسی بک لینک است.این ابزار معیارهای شناخت کلمات کلیدی مهم مثل میزان جستجو کلمه کلیدی، رتبه‌بندی، دشواری کلیدواژه و ترافیک را جدا از مسئولیت دامنه و رتبه ULR،بررسی می‌کند.همچنین بخش جستجوی محتوا به کاربر کمک می‌کند تا محتوای مربوط به کلمه کلیدی جستجو شده و عناوین انتخابی را بررسی کند.( برای اطلاعات بیشتر در این باره مقاله معرفی ابزارهای سایت Ahrefs که برای سئو به آن نیاز دارید را مطالعه کنید)

ابزار Keyword Research سایت Ahrefs

Twitter : یکی دیگر از راه‌های پیدا کردن موضوعات و عناوینی که مخاطبان زیادی را به خود جذب کرده است استفاده از شبکه اجتماعی توییتر است . شما می‌توانید موضوع موردنظرتان یا کلمه کلیدی اصلی را در توییتر جستجو کنید و هشتگ ها و URL هایی که بارها ریتویت شده‌اند را پیدا کنید.

Topsy : تاپسی هم یک ابزار رایگان است که به شما کمک می‌کند ترندها و موضوعاتی که بارها ریتوییت شده‌اند را پیدا کنید.

 

۲).محتوا را ارتقا دهید :

در این مرحله ابتدا باید محتوایی را تولید و منتشر کنید که بسیار باکیفیت‌تر و جامع‌تر از محتواهای باشد که در بالا لیست کرده‌اید و در حال حاضر مخاطبان زیادی را به‌سوی خود جذب کرده است.

پس باید روی چند سایتی که ابزار BuzzSumo معرفی کرده بود کلیک کنید یا اینکه حداقل ۱۰ لینک اول گوگل در کلید واژه موردنظرتان را بازکنید و با دقت هر چه تمام‌تر آن‌ها را موشکافی و بررسی کنید.

 

در ارتقا محتوا باید به چه مواردی توجه کرد؟

  • افزایش طول محتوا
  • جذاب‌تر بنویسید
  • کیفیت نگارش محتوا و اطلاعات بکار رفته در آن
  • تعداد تصاویر و ویدئوهای استفاده‌شده
  • بازی با کلمات کلیدی خاص و مشابه و نگارشی کاربرپسند
  • عمیق‌تر و جزئی‌تر بنویسید
  • از داده‌ها ، آمارها و مطالعات موردی در مقاله بهره ببرید

 

چگونه محتوا را ارتقا دهیم ؟

دقیق‌تر بنویسید : تمامی پست‌های مرتبط را با دقت مطالعه کنید.نقاط ضعف و قوت آن‌ها را شناسایی کنید و در محتوای خود آن‌ها را اضافه کنید.

محتوا را جذاب‌تر کنید: درصد زیادی از پست‌هایی که در حال حاضر در جایگاه خوبی در صفحه نتایج جستجو قرار دارند اتفاقاً گرافیک و تصاویر جذابی برای مخاطبان ندارند شما می‌توانید با اضافه کردن تصاویر یا ویدئوها آن‌ها را جذاب‌تر کنید

از داده‌ها ، آمارها و مطالعات موردی استفاده کنید : هیچ‌چیزی برای مخاطب بهتر از این است که یک نمونه واقعی و موفق از چیزی که شما برای او توضیح می‌دهید را مشاهده کند پس اگر در حال حاضر مطالعه موردی خاصی ندارید که بخواهید از آن برای اثبات حرفتان به مخاطب استفاده کنید از آمارها و ارقام معتبر جمع‌آوری‌شده از منابع معتبر برای اثبات مطلبتان استفاده کنید .
البته باگذشت زمان فواید محتوای شگفت‌انگیز شما کاهش می‌یابد. دیگران شروع به تولید محتوای جدید می‌کنند، صنعت تغییر می‌کند و گزینه‌های جدید ظاهر می‌شوند. باید برای حفظ ارزش محتوای خود که برای تولید آن این‌همه تلاش کرده‌اید، آن را به‌روزرسانی کنید .

 

اشتراک محتوا

درخواست ایجاد لینک خوب و سالم یکی از مهم‌ترین بخش‌های تکنیک Skyscraper Technique است . ضروری است افراد فعال در این حوزه را برای اشتراک مطالب شما تشویق کنید. مهم‌ترین قسمت تکنیک آسمان خراش، انتشار مطالب عالی نیست بلکه تبلیغ آن‌ها است.
برای معرفی و انتشار محتوا مطلوب است دنبال افرادی بگردید که به این نوع محتوا علاقه دارند . بنابراین با استفاده از ابزارهایی که در بالا معرفی کردیم مثل Buzzsumo یا Ahrefs می‌توانید لیست افرادی که به محتوای اریجینال و اولیه لینک داده بودند و به‌نوعی علاقه خودشان را به این نوع محتوا نشان داده بودند پیدا کنید یا با بررسی این سایت‌ها به اطلاعات تماس آن‌ها دسترسی پیدا کنید و شروع به معرفی پست جدیدتان به آن‌ها بکنید.

برای این‌که استراتژی برتر سئو از دیدگاه شما به تکنیک پرطرفدار آسمانخراش Skyscraper Technique تعلق بگیرد یا خیر می‌تواند بسته به سلیقه‌ای شما باشد اما واضح است که برای نتیجه گرفتن از تکنیک آسمان خراش شما باید محتوایی تولید کنید که یک سرو گردن از محتوای اصلی بهتر باشد و جذابیت بیشتری داشته باشد وگرنه به هیچ نتیجه‌ای نخواهید رسید. مزیت این تکنیک این است که شما وادار می‌شوید که محتوای خوبی تولید کنید. و این کار به‌مرور عادت شما می‌شود.

اگر تجربه پیاده‌سازی تکنیک آسمان خراش و سایر تکنیک های سئو را داشته‌اید؛ تجربه و نتایجی که به دست آورده‌اید را با ما از طریق دیدگاه‌ها در میان بگذارید.