راهنمای کامل تغییر دامنه سایت

تغییر دامنه سایت یکی از اتفاقات رایج در بین کسب‌وکارهای اینترنتی است مانند Re-Brand و یا دلایل به دلایل مختلفی صورت می‌گیرد. این انتقال شامل حالت‌های مختلفی می‌شود که در این مقاله سعی می‌کنیم همه موارد ممکن را بررسی کرده و نکات مهم در هر یک را بررسی کنیم.

نکته‌ای مهمی که در انتقال دامنه یا تغییر آدرس سایت باید به آن توجه ویژه‌ای کنیم حفظ جایگاه در نتایج گوگل و انتقال سئو دامنه قدیمی به آدرس جدید است. درصورتی‌که فرآیند انتقال به‌درستی انجام نشود شما با کاهش چشمگیر بازدیدکننده و در مواردی از دست رفتن جایگاه خود در نتایج گوگل مواجه خواهید شد.

 

افت بازدید و از دست دادن جایگاه بعد از تغییر دامنه سایت

اگر تابه‌حال پروسه انتقال دامنه را اجرا کرده باشید به‌خوبی می‌دانید که این کار طبق معمول باکمی افت رتبه همراه خواهد بود. میزان افت سئو وب‌سایت شما ارتباط مستقیمی با عملکرد شما به هنگام انتقال و توجه دارد.
به‌طوری‌که با سپری شدن مدتی از زمان انتقال این افت رتبه رفع شده و سایت به شرایط عادی خود برمی‌گردد. برای مثال تصویر زیر نمونه‌ای از تغییر آدرس سایت از پروتکل http به پروتکل https را نشان می‌دهد که با سپری شدن ۱۴ روز با ۳۵ درصد کاهش بازدیدکننده مواجه شده و بعد از نزدیک به ۶ ماه به روال عادی خود بازگشته است.

تغییر دامنه سایت به https

اگرچه ۶ ماه زمان بسیار زیادی برای رسیدن به نقطه قبل است ولی سعی و تلاش ما بر این است که تا حد امکان پروسه انتقال را سریع و کم‌هزینه انجام دهیم. با توجه به تصویر تغییر آدرس سایت به https در ابتدا با کاهش بازدید همراه بوده است ولی در بلندمدت سبب بهبود وضعیت کلی سایت و کسب رتبه بهتر در نتایج گوگل شده است.

انواع انتقال سایت و تغییر آدرس

مدل‌های گوناگونی از انتقال سایت، بازطراحی و تغییر آدرس آن وجود دارند که هرکدام نیازمند برنامه‌ریزی مشخص و انجام اقدامات خاصی هستند. در این بخش به بررسی مدل‌های موجود می‌پردازیم:

ساختار لینک

۱)تغییر protocol وب‌سایت به https

اخیر انتقال سایت به پروتکل https یک از موارد رایج در وب‌سایت‌ها بوده است. زیرا گوگل توجه زیادی به سایت‌های که از این پروتکل استفاده می‌کنند دارد و این فاکتور می‌تواند در کسب رتبه در نتایج جستجوی گوگل تأثیرگذار باشد.

۲) تغییر زیر دامنه یا آدرس اصلی سایت

یکی از موارد دیگری که رایج است انتقال سایت از نسخه www به نسخه بدون www است که بیشتر هم‌زمان با بازطراحی سایت انجام می‌گیرد. و نیز ممکن است سایت شما از آدرس fa.sitename.com به آدرس sitename.com منتقل شوید تا دسترسی کاربران به صفحات داخلی سایت آسان‌تر شده و آدرس url صفحات کوتاه شود.

۳) تغییر دامنه اصلی سایت

تغییر دامنه سایت بیشتر باهدف بازطراحی برند Rebranding،گریز از فیلترینگ یا انتقال به یک دامنه معتبرتر انجام می‌گیرد. بسیاری از کسب‌وکارها در آغاز فعالیت خود توجهی به انتخاب دامنه و نام مناسب برای خود ندارد و پس از دستیابی به موفقیت‌های نصبی اقدام به تغییر نام یا دامنه خود می‌کنند. در چنین شرایطی تغییر دامنه اجتناب‌ناپذیر بوده و باید به‌درستی انجام گردد.

در ادامه بخوانید:  آموزش کامل ابزار گوگل سرچ کنسول

 

۴) تغییر TLD دامنه

تغییر نوع دامنه از ir به com یا هر تغییر مشابه دیگری را می‌توان یکی از انواع رایج تغییر آدرس وب‌سایت برشمرد. یکی از مشکلات دامنه‌های ir استفاده از سرویس‌های بین‌المللی مانند گوگل ادوردز (Google Adwords) است که به دلایل مختلف ایران را تحریم کرده‌اند. در این شرایط مدیر وب‌سایت تصمیم می‌گیرد تا همان دامنه را با پسوندی جدید و البته بین‌المللی راه‌اندازی نماید تا از تمام سرویس‌های آنلاین بهره بگیرد.

۵) تغییر سیستم مدیریت محتوا یا زبان برنامه‌نویسی

سایت‌های که از زمان فعالیت آن‌ها زمانی بیش از ۲ تا ۵ سال می‌گذرد پس از این مدت نیازمند بازطراحی و یا حتی بازبینی اساسی در کد نویسی خواهند بود. در این شرایط حتی ممکن است زبان برنامه‌نویسی یا سیستم مدیریت محتوای سایت نیز تغییر کند.

با این اتفاق عملاً آدرس‌دهی صفحات به‌طورکلی تغییر کرده و آدرس‌های قبلی به صفحات ۴۰۴ منتهی می‌شوند. بیشترین احتمال افت جایگاه در این شرایط مشاهده می‌شود.

آموزش تغییر دامنه اصلی سایت

به‌منظور تغییر دامنه سایت و تغییر TLD روش کاملاً مشابهی را می‌گذرانیم ولی برای تغییر آدرس سایت از http به https مسیر ما کمی متفاوت خواهد بود. توجه داشته باشید که گام‌های دوم ،سوم ، چهارم و پنجم را به‌سرعت و حداکثر در طی یک تا دو روزبه شکل کامل انجام دهید.
اگر سایت در سرچ کنسول گوگل ثبت‌نشده است پیش از هر کاری باید سایت خود را در گوگل ثبت کنید و هویت خود را به‌عنوان مالک وب‌سایت تائید کنید.

گام اول) خرید دامنه جدید و تمدید دامنه فعلی

در شروع شما باید دامنه جدید که قصد انتقال سایت به آن رادارید خریداری کرده و مراحل ثبت و تائید هویت را به پایان برسانید. نکته بسیار مهم تمدید دامنه قدیمی‌تر برای مدت طولانی است.

برای حفظ سئو سایت، شما به دامنه قبلی نیاز خواهید داشت چون تمام بک لینک‌های شما در فضای اینترنت و شبکه‌های اجتماعی به این دامنه ایجادشده و برای حفظ اعتبار آن‌ها باید دامنه قدیمی به دامنه جدید ریدیرکت شود.

گام دوم) راه‌اندازی سایت بر روی دامنه جدید

در اغلب موارد راه‌اندازی سایت بر روی دامنه جدید  و همراه با تصمیمات دیگری مانند تغییرهاست یا گواهی SSL انجام می‌گردد. توصیه می‌کنیم که هر یک از این تصمیمات در بازه‌های زمانی مجزا و به‌صورت کاملاً مستقل انجام شود.

برای راه‌اندازی سایت بر روی دامنه جدید یک‌هاست جدید بر روی همان سروری که سایت قبلی قرار دارد تهیه کنید که ازنظر امکانات، IP و DNS کاملاً مشابه باشند. راه‌اندازی دامنه جدید با یک DNS متفاوت ممکن است ریسک از دست رفتن جایگاه را افزایش دهد.

در ادامه بخوانید:  چگونه خطاهای Crawl Errors کنسول جستجوی گوگل را رفع کنیم؟

سایت خود را بر روی دامنه و هاست جدید راه‌اندازی کنید و از عملکرد صحیح تمام صفحات و آدرس‌های آن مطمئن شوید. بسیاری از سایت‌ها در این مرحله لینک‌های موجود در منو، ساید بار، فوتر و حتی محتوای صفحات را به‌روزرسانی نمی‌کنند و این آدرس‌ها همیشه به سایت قبلی باقی می‌ماند.

گام سوم) معرفی سایت جدید در سرچ کنسول گوگل

پروسه ثبت سایت در گوگل را برای دامنه جدید انجام داده و کلیه تنظیمات آن شامل معرفی نقشه سایت، تعیین دامنه اصلی، تهیه فایل robots.txt و … در پنل سرچ کنسول را انجام دهید.

قبل از شروع کار لینک سازی‌های داخلی سایت و آدرس‌دهی تصاویر را به‌دقت بررسی کنید. کلیه لینک سازی‌های داخلی و دسترسی به تصاویر و فایل ها جانبی باید با آدرس دامنه جدید باشد.

گام چهارم)ریدایرکت کلیه آدرس‌های دامنه قبلی به دامنه جدید

در این گامِ باید هر آدرسی که در دامنه قبل داشته‌اید را به آدرس متناظر خود در دامنه جدید ریدایرکت کنید. به‌عنوان‌مثال limaweb.ir/blog باید دقیقاً به آدرس limaweb.com/blog ریدایرکت کنید. به‌طورمعمول زمانی که تغییر اساسی در ساختار آدرس‌دهی و یا کد نویسی سایت ایجاد نشده است ریدایرکت صفحات بسیار راحت و با یک خط کد انجام می‌شود.

اگر سرور یا هاست شما لینوکس است می‌توانید با قرار دادن کد زیر در فایل htaccess در هاست دامنه اصلی کلیه آدرس‌های دامنه قبلی را به دامنه جدید ریدایرکت نمایید.
کد ریدایرکت فایل htaccess

در کد بالا به‌جای olddomain.com آدرس سایت فعلی خود و به‌جای newdomain.com آدرس دامنه جدید را قرار داده و این کد را در فایل htaccess دامنه قدیمی قرار دهید. دقت کنید که اگر دامنه جدید با آدرس https یا همراه با www باز می‌شود در خط آخر این موارد را لحاظ کنید و دقیقاً آدرسی که سایت جدید با آن باز می‌شود را وارد نمایید.

با این کد هر صفحه از سایت قدیمی عیناً به آدرس مشابه در سایت جدید ریدایرکت شده و فقط نام دامنه تغییر می‌کند. این دستورات هم برای تغییر دامنه اصلی و هم برای تغییر TLD دامنه قابل‌استفاده است.

گام پنجم) اعلام تغییر دامنه سایت به گوگل

در پنل سرچ کنسول گوگل دامنه پیشین سایت خود واردشده و از بخش change of address درخواست تغییر دامنه را اعلام نمایید. برای ارسال درخواست خود مراحل را به ترتیب و مطابق تصویر زیر انجام دهید.

تغییر دامنه سایت در سرچ کنسول گوگلپس از ارسال درخواست تغییر آدرس معمولاً در بازه زمانی بین زمان نیاز است تا کلیه آدرس‌های دامنه قبلی از ایندکس خارج‌شده و دامنه جدید جایگزین آن شود.

اعلام تغییر دامنه به سرچ کنسول گوگلاگر مراحل انتقال به‌درستی انجام‌شده باشد معمولاً شما در این مدت کاهش بازدیدکننده ۱۰ تا ۳۰ درصدی را مشاهده خواهید کرد ولی پس از نهایی شدن فرآیند انتقال و جایگزین شدن این آدرس‌ها جایگاه شما به‌صورت کامل به حالت طبیعی بازخواهد گشت.